Home Hype Music Zambia’s Kwacha Music Awards Winners

Zambia’s Kwacha Music Awards Winners

by HypeTeam
0 comment 205 views

Zambia’s Kwacha Music Awards took place on the 28th September 2019 at Mulungushi International Conference Centre in Lusaka. The event was hosted by Bugzy the Kid and Rhoda Mulenga.

This year’s awards were dominated by “Yo Maps” who also had the most nominations.

The Kabwe based song-writer and singer took home awards for “Song Of Year for Finally”,  Best Artist for  Central Province,  Best New Comer in the Male Artiste category and Best Mainstream (Pop) for his hit song “Season Yanga”.
Other artists who walked away with multiple awards included Chef 187 , Bobby East and Dope Boys,

Check out the full list of winners in their categories below;

Best Artist – Central Province
D2
Drimz
Jemax
Yo Maps (Winner)
Best Artist – Copperbelt Province
408 Empire
DMK
Dope Boyz
King Dandy
May C
Shenky
T-Low (Winner)
Best Artist – Eastern Province
Chimz Kelly (Winner)
Faluja
KD
Mr. Don
Best Artist – Luapula Province
Born Bugah (Winner)
Crysman Chola
IC
Kasa Buchi
Best Artist – Lusaka Province
Bobby East (Winner)
Daev
Dalisoul
Jae Cash
Kaladoshas
Mikrophone7
Tbwoy
Best Artist – Muchinga Province
D86
Happy K (Winner)
Kaneta Owen
Muko Fix
Wiza
Best Artist – North Western Province
Bakayuka Naka
DCT Link
Fred Mukwita
Kasonde (Winner)
Slov
Best Artist – Northern Province
Godwin Mutale
Kiss B
Muzo (Winner)
Royd Mwinsa
Best Artist – Southern Province
Allan Mapick
Jay 10
King Illest (Winner)
Mpande
Shyman
Best Artist – Western Province
Arube
Doc Mule
Kasy Nalu (Winner)
Kuza
Y-Coasty
Best Male Newcomer
Burna
Dope Boys
May C
Rock Peter
Solomon Plate
Yo-Maps (Winner)
Best Female Newcomer
Jay 10
Katongo (Winner)
Kwanda
Nina Sky
Ruth Ronnie
Sampa the Great
Best Sound Production
Jerry Fingers
High Grade (TSean)
Jazzy Boy
K- Amy
Kekero
Mag44
Mr. Starsh (Winner)
Tonny Breezy
Best Humanitarian
Abel Chungu
B-Flow
John Chiti
Kantu
Macky 2
Petersen
Pilato (Winner)
Wezi
Best International Achievement
B-flow
Chanda Mbao
Chef 187
Jay Rox
Mampi
Pompi
Roberto (Winner)
Best Indigenous Sound
Konkha – Mathew Tembo
Mayo – Mumba Yachi
Mutengo Utali – Dalisoul
Nchijeni Abanandi – Chester ft JK
Ni Mwana Silozi – Kasy Nalu
Piki Piki – Afunika (Winner)
Best Hip Hop/ Rap Song
Ba Cheende – King Illest
Diary (Part 7) – KB
Do It – Mag44
Final Form – Sampa the Great
I forgive You – Bobby East ft Macky 2
Money Gang – Chanda Mbao
New Day – Slap Dee
Tuleya Tulekula – Chef 187 (Winner)
Best R&B (Fusion) Song
African King – Wezi
Beautiful – Roberto
Extra Time – Abel Chungu (Winner)
Kamba Ka Love – Daev
Letter – Kantu
Misunderstood – Scott
Signature – Kaladoshas
Simple – Neo
Best Dance Hall/ Reggae Song
African Woman – Roberto
Backshot – Bombshell
Balance it Up – TSean (Winner)
Chikondi Chako – Krazillian
Man Grab Ah Gyal – DJ Cosmo
My Love – Davaos
The Poet Choir – Jay Rox
Ula Mbongosola – Nash Q ft. Daev
Best Mainstream (Pop) Song
Fwedede – Burna
Kwa George – B1
Lituation – Slap Dee
Love you for life – Kaladoshas
Ma Files – Dalisoul
Season Yanga – Yo Maps (Winner)
Umpatefye – TSean
Best Gospel Song (Male)
Chapindimuka – Mikrophone7
Dance Nalikwanda – Yellow Dove
Kalenga Wandi – Ephraim
Mfumya – Mag44
Nga Teimwe – Reuben
Nyimbo – Pompi/ Mag44 (Winner)
Best Gospel Song (Female)
Chikondi Love – Martha
Glorious – Trina
How You Love Me – Racheal (Winner)
Mwalishila – Medoreen
Mwanjimya – Deborah
Nalichinfya – Kwanda
Most Conscious Song
Bombafye – Macky 2 (Winner)
I care About Her – Artists United
Munanitema – Wezi ft Cleo
Nima Lila – Mwila Mulenga
Open Your Eyes – Tbwoy
Tata Wandi – Niza Simukonda
Best Collaboration
Burna ft 408 Empire – Fwedede
Chester/ Tsean – Bwalwa
Mag44/ Pompi – Nyimbo
Slapdee/ Patoranking/ Daev – Lituation (Winner)
TSean/ Mic Burner/ Bow Chase – Balance It Up
Yo Maps / Bobby East – Season Yanga
Yo Maps / Macky 2 – Finally
Best Duo/ Group
408 Empire
Davaos
Dope Boys (Winner)
HD Empire
Peace Preachers
Urban Hype
Best Band
Amayenge Band (Winner)
Barotse Band
Elect Band
Mutende Cultural Ensemble
Sansamukeni Jazz Band
Uncle Rex
Best Choir
Busokolo UCZ
Chililabombwe UCZ
Defense and Security Choir
Mount Sinai (Winner)
Northmead Mega Choir
St. Ignitius
Gospel Album of The Year
Blessed – Christine
Chintebete Lesa – Peace Preachers
Judah Sound – Mutamula Mwale
Munthu – Solomon Plate
No Situation – Ephraim (Winner)
Teach Us – Ausward
Male Artist of the Year
Afunika
Chef 187 (Winner)
Macky 2
Pompi
Roberto
Slap Dee
T-Sean
Female Artist of the Year
Bombshell
Cleo Ice Queen (Winner)
Judy
Kantu
Mampi
Racheal
Wezi
Song of The Year
Beautiful – Roberto
Extra Time – Abel Chungu
Finally – Yo Maps (Winner)
Nchijeni Abanandi – Chester ft JK
Nyimbo – Pompi/ Mag44
Oya Mpu – Dope Boys
Piki Piki – Afunika
Tuleya Tulekula – Chef 187
Album of the Year
Grateful – T- Sean
Kissing the Music – Kaladoshas
Krytic – Art is Tic
Mic Burner – In Check
No Situation – Ephraim
Outside the Rox 2 – Jay Rox
Still Afunika – Afunika
Vanilla – Bobby East (Winner)

You may also like

Leave a Comment

WhatsApp chat